התקשרו עכשיו! 054-7932020

תמונות גרפיטי: אומנות רחוב או גרפיטי? 7 עובדות שלא ידעתם על ציור קיר

תמונות גרפיטי שאנחנו רואים על קירות משרדים ובתים, מאיפה הגיעה ההשראה?

כולנו עוברים לידם ברחובות, נהנים להצטלם על הרקע הצבעוני והלא שגרתי,  אבל לא כולנו יודעים מה עומד מאחורי היצירות ויוצריהם, ומה זאת בכלל אומנות רחוב (או גרפיטי).

אז מה בעצם ההבדל בין אמנות הקיר לגרפיטי?

נתחיל במשותף. מאחורי רוב ציורי הקיר עומד בדרך כלל יותר מאדם אחד.
שניהם נחשבים זרמים אנטי- חתרניים שאינם מוצגים במוזאונים או בתערוכות. האומנות מעבירה עמדה או אמירה.

 1. מתי הכל התחיל?

ציור הקיר העתיק בעולם צויר כנראה לפני כ-40 אלף שנה במערות בצפון ספרד.
הגרפיטי המודרני התחיל בפילדלפיה בתחילת שנות ה-60.

בשנות ה-70 כבר התחלנו לראות אומנים מציירים את אותיות שמם כתוויות על בתים ובניינים. באמצע שנות השבעים כל תחנות הרכבות היו מכוסות בציורי גרפיטי בספריי צבעוני. גרפיטי הקדימה את אמנות הרחוב. הגרפיטי התחילה כשאמנים צעירים עירוניים חיפשו דרך לבטא את עצמם.

2. בלילה או ביום?

אם אתם רואים ציירים מציירים על קיר בשעות היום, כנראה שאתם רואים אומני רחוב. אומני רחוב נשכרים ע”י חברות לצייר ציורים על מבנים שונים.

אמני גרפיטי בדרך כלל עוברים על החוק… הם עובדים ללא אישור בעל הנכס, ללא שכר, כמעט מיד תוכלו למצוא אותם מציירים בשעות הלילה, כי הם לא רוצים להיתפס.

תמונת גרפיטי שתקשט לכם את קירות הבית

3. מי מצייר בספריי?

מציירים אומני גרפיטי משתמשים בתרסיס ספריי בעיקר. אמני רחוב משתמשים בחומרי יצירה רבים מעבר לספריי.

תמונות גרפיטי לשידרוג קירות הבית שלכם

4. מילים או ציור?

גרפיטי מבוססת מילים, אמנות רחוב מבוססת ציור.

תמונות גרפיטי לבית שיקשטו את הסלון שלכם

5. חתימה על היצירה?

גם אמני הרחוב וגם אמני הגרפיטי כמעט תמיד לא יחתמו על היצירות שלהם, הציורים הם חלק מהקהילה, משהו גדול יותר מהאמן עצמו. לרוב להיות אמן גרפיטי פירושו להשאר אנונימי. רובם מתעקשים לא להיות ידועים לציבור.

לעיתים חותמים האומנים על היצירה בסמלים של אותיות, מספרים או צורות.

6. אז לאן טסים?

כדי לראות את המקום עם הכי הרבה ציורי קיר בעולם תצטרכו לטוס עד סן פרנסיסקו. מספרים שבאחת השכונות יש מעל 200 ציורי קיר כל מבנים שונים.
גם בברלין תוכלו למצוא ציורי גרפיטי נהדרים. אין כמו טיול רגוע בין קירות הגרפיטי בין הרחובות. היצירות מהפנטות בצבעוניות, ברעיונות ובהתרסה שהן מציגות.

אבל האמת היא שאין צורך לטוס. גם תל אביב כבר מתכבדת באומנות רחוב שתרצו לראות. חפשו את היצירות בשכונת פלורנטין, ברחוב שוקן, בר יוחאי ובן עטר.

7. כמה זמן זה לוקח?

תאמינו או לא, אמנות הגרפיטי היא יחסית מהירה. יצירה יכולה לקחת דקות ספורות או מספר ימים. הציורים יכולים להישאר על הקירות אפילו 7 שנים. תמונות גרפיטי בטח לוקחות קצת יותר…

חיפשתם תמונות גרפיטי למשרד או תמונות לבית?

התפתחות הגרפיטי בעשורים האחרונים הביאה אותה למעמד של אמנות לכל דבר, לכן זה לא מפתיע לראות עד כמה יצירות גרפיטי וגם תמונות גרפיטי לבית הפכו לפופולריות בכל הקשור לתמונות לבית שאנשים תולים בסלון או בחדר השינה.

-->
Skip to content